Rusza ?Bezpieczny autokar ? ferie 2018?

Dziś na warszawskim Torwarze po raz kolejny ruszyła akcja ?Bezpieczny autokar – ferie 2018", której inicjatorem od 2003 roku jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego. W briefingu otwierającym udział wzięli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W dniu 15 stycznia (poniedziałek) na terenie województw: zachodniopomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego rozpoczną się wyczekiwane przez wszystkich uczniów ferie zimowe.

?Przed każdym wyjazdem na ferie zimowe, chcemy przypomnieć jak bezpiecznie wrócić z wypoczynku. Zachęcamy, aby odwiedzać stronę Inspekcji Transportu Drogowego i dowiedzieć się w jaki sposób sprawdzić stan techniczny autobusów. Zarówno my, jak i Inspekcja Transportu Drogowego będziemy reagować na wszelkie zgłoszenia" – powiedziała Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

Dbając o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na zimowy wypoczynek inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przez cały okres ferii zimowych będą prowadzili wzmożone kontrole autokarów sprawdzając przede wszystkim ich stan techniczny, czas pracy oraz trzeźwość kierowców.

?Dzisiaj, po raz kolejny organizujemy akcję ?Bezpieczny autokar – ferie 2018", której inicjatorem od 2003 roku jest Inspekcja Transportu Drogowego. Przed rokiem skontrolowaliśmy wiele autokarów i aż 8 z nich nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. Oznacza to, że stwarzały one realne zagrożenie w ruchu drogowym. Podczas tegorocznej akcji nadal będziemy konsekwentnie eliminować z ruchu niesprawne pojazdy, aby zapewnić wszystkim użytkownikom dróg maksymalny poziom bezpieczeństwa"- tak o działaniach kontrolnych prowadzonych przez ITD wypowiedział się Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kontrole będą trwały do 25 lutego, czyli do ostatniego dnia ferii zimowych. W tym okresie od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 14:00 zostanie uruchomiona w Głównym Inspektoracie Transportu infolinia (22 220 43 00), pod numerem której zainteresowani będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat akcji "Bezpieczny autokar - ferie 2018".

W okresie ubiegłorocznych ferii zimowych inspektorzy skontrolowali 1177 autokarów przewożących dzieci, z czego 154 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi. Łącznie zatrzymano 47 dowodów rejestracyjnych, z tego 8 pojazdów ze względu na fatalny stan techniczny nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. Na uwagę zasługuje również fakt, że żaden z kontrolowanych kierowców nie znajdował się pod wpływem alkoholu.

?Oprócz wyznaczonych stałych punktów, inspektorzy będą prowadzić kontrole, w miarę możliwości, w miejscu wyjazdu autokarów, a także na najczęściej uczęszczanych szlakach komunikacyjnych. Inspektorzy szczególną uwagę zwrócą, oprócz stanu technicznego, na czas pracy kierowców, ponieważ przemęczony kierowca stanowi bardzo duże zagrożenie na drodze" – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W załączeniu, dla wszystkich osób zainteresowanych ewentualnym sprawdzeniem pojazdu, podajemy szczegółowe informacje dotyczące kontroli autokarów w poszczególnych województwach. Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że większość wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego wytyczyła specjalne miejsca przewidziane do kontroli drogowej autokarów. W województwach, w których nie wyznaczono stałych miejsc kontrolnych, inspektorzy w miarę możliwości będą przyjeżdżali na miejsce wyjazdu autokaru.

Typ pliku Rozmiar
PUNKTY KONTROLNE - Ferie BA 2018 punkty kontrolne.pdf PDF 231.7 KB

Informacja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego