Akcja ?Bezpieczny Autokar? w województwie łódzkim

Łódzcy inspektorzy od wczesnych godzin rannych prowadzili wzmożone kontrole autokarów. W regionie ruszyła akcja ?Bezpieczny autokar – ferie 2019". Kontrole prowadzono w specjalnie wyznaczonych punktach i na głównych szlakach komunikacyjnych.  W dwóch autokarach wiozących dzieci na zimowy wypoczynek ujawniono nieprawidłowości.

Kontrole nie tylko w specjalnych punktach

Pierwsi uczniowie z łódzkiego wyjeżdżali już w sobotę (09.02.2019 r.) na zimowe ferie. Od wczesnych godzin rannych o ich bezpieczeństwo dbali inspektorzy z WITD oraz delegatury GITD w Łodzi. Kontrole były prowadzone jednocześnie na autostradzie A1, drodze ekspresowej S8 oraz w wyznaczonym stałym punkcie kontroli przy al. Unii Lubelskiej przed kąpieliskiem ?Fala" w Łodzi.

Inspektorzy skontrolowali 10 autokarów – nie wszystkie były sprawne i nie wszystkie wyjechały w dalszą trasę. Ze względu na zły stan techniczny pojazdów zatrzymano 2 dowody rejestracyjne. Autokar, w którym stwierdzono niesprawny układ kierowniczy nie został dopuszczony do dalszej jazdy. W kolejnym autokarze inspektorzy stwierdzili nieprawidłowy rozmiar opon. Kierowcy obu pojazdów zostali również ukarani mandatami karnymi.

Inspektorzy w trakcie szczegółowych kontroli zwracając uwagę na trzeźwość i czas pracy kierowcy, natomiast w trakcie kontroli stanu technicznego pojazdu weryfikowany jest m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. Te  elementy bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu.

Wzmożone kontrole prowadzone są również w innych regionach

Zimowe ferie oprócz województwa łódzkiego rozpoczęły się również w województwie lubuskim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Akcja ITD ?Bezpieczny Autokar – ferie 2019"  będzie prowadzona do 24 lutego. 

Kontrole autokarów prowadzone są zarówno w wytypowanych punktach, na głównych szlakach komunikacyjnych, ale również w miarę możliwości w miejscu odjazdu autokarów. Każdy zainteresowany może zgłosić potrzebę sprawdzenia stanu autokaru przed wyjazdem. Należy o tym z wyprzedzeniem poinformować właściwy miejscowo wojewódzki inspektorat transportu drogowego. Kontakty do WITD dostępne są pod linkiem: http://www.gitd.gov.pl/kontakt/witd

W 2018 r. w trakcie ferii zimowych inspektorzy skontrolowali 1300 pojazdów – zatrzymano 53 dowody rejestracyjne (4,1%) w tym w 21 przypadkach (1,6%) ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny autokarów konieczne było również wydanie zakazów jazdy. Inspektorzy zakończyli także czynności nałożeniem 296 mandatów karnych (22,8%). Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi.


Informacja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego