Strona espedytor.pl korzysta z plików cookies (ciasteczek). Więcej w regulaminie strony

Inspektorzy na miejscu śmiertelnego wypadku drogowego

Inspektorzy na miejscu śmiertelnego wypadku drogowego

26.10.2022

Sczytaniem danych z tachografu i karty kierowcy zajmowali się inspektorzy zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego, których wezwano na miejsce wypadku z udziałem ciężarówki i samochodu osobowego. Dane o czasie pracy kierowcy, prędkości pojazdu oraz przebytej drodze przekazano funkcjonariuszom Policji.

Na pierwszym planie (od lewej): tył oznakowanego furgonu zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego. W tle: przód rozbitej kabiny ciągnika siodłowego i wrak samochodu osobowego. Funkcjonariusze prowadzą czynności na miejscu wypadku.

W środę (26 października), na drodze powiatowej w okolicach miejscowości Przydarłów (powiat pyrzycki) zderzyły się czołowo ciągnik siodłowy z naczepą z samochodem osobowym. W wypadku śmierć poniósł kierujący osobówką. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia wezwali również patrol Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy sczytali i przekazali śledczym dane z pamięci tachografu cyfrowego i karty kierowcy ciężarówki. Materiał ten posłuży do ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku.

Zdjęcia (2)

źródło: GITD data publikacji na stronach GITD : 26.10.2022


Informacja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego


   Komunikatów (5516)
Nr. Komunikat Oglądano
1Z pasażerami i bez karty w tachografie
Kierowca autobusu, przewożąc grupę seniorów, nie rejestrował swoich aktywności na karcie do tachografu. Nie miał także dokumentów potwierdzających jego czas pracy w poprzednich dniach. Nieprawidłowości stwierdzili inspektorzy podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
6
2Kontrole przewozu dzieci w trakcie ferii na Śląsku
Dziesięć autokarów przewożących dzieci i młodzież, skontrolowali funkcjonariusze śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego w Katowicach i Chorzowie. W dwóch stwierdzili usterki i zatrzymali dowody rejestracyjne. Oprócz tego jeden z przewoźników wyposażył kierowcę w niewłaściwe wykresówki, a drugi nie przeszkolił prawidłowo kierowcy w zakresie obsługi tachografu cyfrowego. Inspektorzy wezwali też karetkę pogotowia do chłopca, który zasłabł w trakcie wycieczki.
6
3Nietrzeźwy jechał ekspresową „siódemką”
Niemal 1,7 promila alkoholu wydmuchał kierowca polskiej ciężarówki, którą zatrzymał do kontroli patrol warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Nietrzeźwy mężczyzna został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji.
5
4Z usterką niebezpieczną kilka dni po przeglądzie
Naczepa ciężarówki skontrolowanej przez funkcjonariuszy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego kilka dni temu miała przeprowadzony przegląd przez uprawnionego diagnostę. Jednak kontrola stanu technicznego na drodze wykazała niebezpieczną usterkę. Stwierdzono pęknięte dwie tarcze hamulcowe na całej szerokości.
12
5Autobus z usterkami przywiózł dzieci do teatru
Wyciek płynów eksploatacyjnych, uszkodzone pasy bezpieczeństwa przy fotelach pasażerów oraz kilka drobnych usterek, stwierdzili inspektorzy zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego w skontrolowanym autobusie. Pojazd przywiózł dzieci do teatru w Koszalinie i nie został dopuszczony do powrotnej trasy z pasażerami.
7
6Kłopotliwa identyfikacja przeładowanego pojazdu
Początkowo kontrola przeładowanego samochodu dostawczego miała zakończyć się ukaraniem kierowcy mandatem i tymczasowym zakazem dalszej jazdy. Konieczny był jednak przyjazd Policji. W trakcie identyfikacji busa, inspektorzy z lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego stwierdzili niezgodność danych na tabliczce znamionowej pojazdu.
8
7Nietrzeźwy kierowca bez uprawnień
Kierowca samochodu dostawczego nigdy nie miał prawa jazdy i wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. 37-latek wydmuchał 2,8 promila. Obok niego siedział pasażer z uprawnieniami, ale także był pijany. Funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego przekazali kierowcę do dalszych czynności Policji.
12
8Niesprawne światła, nieważne przeglądy i brak karty kierowcy
Niedziałające światła hamowania, nierejestrowanie czasu jazdy na karcie kierowcy, czy brak legalizacji tachografów to nieprawidłowości, które stwierdzili inspektorzy pomorskiej, świętokrzyskiej i wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie kontroli dwóch autokarów i dwóch ciężarówek. Jednemu z kierowców zostało zatrzymane prawo jazdy.
8
9Kontrole busów w transporcie międzynarodowym
Ponad czterdzieści pojazdów i zespołów pojazdów o dmc od 2,5 t do 3,5 t przewożących ładunki w międzynarodowym transporcie, skontrolowali funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie jednodniowej akcji. Kierowca jednego busa nie okazał wymaganego wpisu z licencji wspólnotowej. Z kolei inny tego typu pojazd był przeładowany.
9
10Nielegalne transporty kabotażowe wstrzymane
Zestawami należącymi do dwóch litewskich przedsiębiorców wykonywano przewozy kabotażowe niezgodnie z przepisami prawa. Naruszenia stwierdzili inspektorzy podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Ciężarówki skierowano na wyznaczony parking strzeżony. Przewoźnikom grożą teraz kary pieniężne.
7
11Na podwójnym gazie i z sądowym zakazem
45-latek miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a pomimo tego wsiadł nietrzeźwy za kierownicę samochodu osobowego oraz przekroczył dozwoloną prędkość. Mężczyznę zatrzymali do kontroli inspektorzy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. W stanie wskazującym na spożycie alkoholu był również kierowca ciężarówki zatrzymanej przez patrol warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Obaj mężczyźni zostali przekazani do dalszych czynności Policji.
10
12Kontrole zagranicznych ciężarówek na Mazowszu
Niemal dwieście ciężarówek należących do zagranicznych przewoźników skontrolowali inspektorzy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie jednodniowej akcji. Wszyscy mieli ważne zezwolenia uprawniające do wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy. Ale nie wszystkie skontrolowane pojazdy były sprawne technicznie. W trakcie powrotu z działań, jeden patrol ITD zabezpieczał też miejsce groźnie wyglądającej kolizji z udziałem ciężarówki.
8
13Małopolscy i świętokrzyscy inspektorzy na miejscu groźnych zdarzeń drogowych
W województwach małopolskim i świętokrzyskim doszło do niebezpiecznych sytuacji, z udziałem pojazdów ciężarowych. Analiza pobranych przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego danych z tachografów i kart kierowców posłuży w ustaleniu okoliczności zdarzeń drogowych i ewentualnie ich przyczyn.
10
14Spotkanie z przewoźnikami w Białowieży
O istotnych aspektach funkcjonowania branży transportowej w Polsce rozmawiano w trakcie Konferencji Przewoźników Podlasia, która odbyła się w Białowieży. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur przedstawił działania Inspekcji na rzecz ochrony polskiego rynku transportu drogowego i podsumował wstępne wyniki kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego w 2022 r.
7
15Wspólne działania służb w Wielkopolsce i na Śląsku przeciwko nielegalnym przewozom osób
Ponad 100 samochodów, którymi wykonywano przewozy osób, skontrolowali w Poznaniu i Częstochowie inspektorzy wielkopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Bilans działań prowadzonych wspólnie ze Strażą Graniczną oraz Policją to m.in.: 48 stwierdzonych wykroczeń, 11 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 11 wszczętych postępowań administracyjnych i 5 zatrzymanych osób.
6
16Wykresówka kolegi i jazda bez karty
Ciężarówkę niedopuszczoną do ruchu i z pękniętą tarczą hamulcową prowadził kierowca, który rejestrował swój czas pracy na konto kolegi. Oprócz tego nie okazał do kontroli wymaganych dokumentów. Z kolei kierowca innego zestawu, w bieżącym dziennym czasie prowadzenia pojazdu, jechał bez karty w tachografie. Obaj kierowcy stracili prawo jazdy na trzy miesiące i zostali ukarani mandatami.
11
17Inspektorzy na miejscu wypadku śmiertelnego
Inspektorzy zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego zajmowali się zabezpieczeniem danych z tachografu cyfrowego oraz karty kierowcy ciężarówki, która zderzyła się czołowo z busem osobowym. Informacje o prędkości ciężarówki i czasie pracy kierowcy przekazano Policji.
20
18Kontrole ciężarówek z zakazami dalszej jazdy
Jedna naczepa nie miała koła, a w drugiej była niecała i pęknięta tarcza hamulcowa. Z kolei ciągnik siodłowy miał uszkodzony układ oczyszczania spalin (SCR). Niesprawne technicznie pojazdy zostały wycofane z ruchu przez funkcjonariuszy wielkopolskiej, świętokrzyskiej oraz warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
13
19Niewłaściwe skonfigurowanie tachografu
Tachograf w skontrolowanej ciężarówce powinien otrzymywać informacje o prędkości pojazdu z dwóch niezależnych od siebie źródeł, ale przekazywany był tylko jeden sygnał. Błąd sygnału IMS stwierdzili funkcjonariusze z mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie rutynowej kontroli zestawu przewożącego towar niebezpieczny – ADR.
16
20Kontrole autobusów w Szczecinie i Stargardzie
Ponad czterdzieści autobusów komunikacji miejskiej i podmiejskiej skontrolowali funkcjonariusze z zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie kilkugodzinnych działań na terenie Szczecina i Stargardu. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi, mieli wymagane dokumenty. Inspektorzy nie stwierdzili też usterek technicznych w autobusach.
30
21Jedna karta, a dwóch kierowców
Grecką ciężarówkę prowadziło na zmianę dwóch kierowców, ale w czasie jazdy swoje aktywności na karcie zapisywał tylko jeden z nich. W tym czasie drugi kierowca „odbierał" odpoczynek. Niedozwoloną manipulację stwierdzili funkcjonariusze z kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
24
22„Odpoczynek” w trakcie jazdy
Kierowca polskiej ciężarówki przejechał ponad sto kilometrów z wyłączonym tachografem. Na tym odcinku trasy rejestrował fikcyjny odpoczynek. Mógł manipulować zapisami czasu pracy, ponieważ do tachografu wgrano zmienione oprogramowanie. Nieprawidłowości stwierdzili funkcjonariusze z lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
14
23Kabotaż ponad dopuszczalny limit
Litewski przewoźnik złamał dopuszczalny limit kabotażowych przewozów na terenie Polski. Chciał prawdopodobnie uniknąć powrotu ciężarówek na pusto, więc rozpoczął drugi zarobkowy przewóz. Naruszenie będące przejawem nieuczciwej konkurencji stwierdzili inspektorzy podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
21
24Jeden nietrzeźwy, a drugi po spożyciu
Inspektorzy z dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego wracając z pełnionej służby, zauważyli samochód osobowy w rowie. Zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zajęli się mężczyzną, który właśnie wychodził z pojazdu. Okazało się, że był nietrzeźwy. Z kolei patrol z podlaskiej ITD zatrzymał do kontroli ciężarówkę, której kierowca był w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.
20
25Nieoznakowany autobus i jazda bez karty
Autobus przewożący grupę dzieci na zajęcia sportowe nie był oznaczony wymaganymi tablicami. Kontrola czasu pracy wykazała również, że kierowca nie rejestrował swoich aktywności na karcie do tachografu przed rozpoczęciem przejazdu z dziećmi. Naruszenia stwierdzili funkcjonariusze z dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
17


Google
 
eSpedytor.pl -Transport, ładunki, wolne pojazdy - Giełda ładunków. Tutaj możesz umieścić informację swoich wolnych pojazdach (wolny ciągnik, wolny bus, ciężarówka) w dziale wolne pojazdy, a w dziala giełda ładunków - wolne ładunki do przewiezienia. Twoja firma transportowa może założyć wizytówkę, na której zaprezentuje się, a osoby odwiedzające zobaczą wszystkie zamieszczone ogłoszenia o wolnych pojazdach lub ładunkach. Spedycja i Spedytorzy i inne przedsiębiorstwa mają możliwość pozostawienia swoich ogłoszeń dotyczących chęci kupna lub sprzedania pojazdów, samochodów, ciężarówek, busów i innych rzeczy. Za pomocą naszego serwisu spedycja i transport może także zamieścić ogłoszenie o poszukiwaniu pracy lub ofertę pracy. Na forum dysksutujesz o wszystkich aspektach działania firm transportowych, spedycyjnych, transporcie międzynarodowym i krajowym, TIR itp. Pozostawienie na naszym serwisie swoich informacji o własnych pojazdach, maszynach, samochodach czy ładunkach to gwarancja sukcesu dla Twojego Przedsiębiorstwa. Strona espedytor.pl korzysta z plików cookies (ciasteczek). Więcej w regulaminie strony.