Finał akcji „Bezpieczny Autokar - ferie 2025”. Inspektorzy ITD przeprowadzili blisko 1800 kontroli autokarów
03.03.2024
Inspekcja Transportu Drogowego zakończyła intensywne kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież podczas ferii. Bilans zimowej odsłony akcji „Bezpieczny autokar” to 1759 sprawdzonych pojazdów – o 570 więcej niż w ubiegłym roku. W zdecydowanej większości kontroli inspektorzy nie mieli uwag co do stanu technicznego pojazdu i pracy kierowcy.
Zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wyjazdów na zorganizowane formy wypoczynku w okresach wzmożonego ruchu turystycznego – taki jest cel przeprowadzanej przez Inspekcję Transportu Drogowego akcji „Bezpieczny Autokar”. Od 18 stycznia do 2 marca na głównych szlakach komunikacyjnych oraz w punktach, z których dzieci i młodzież wyruszały na wycieczki, obozy i zimowiska inspektorzy szczegółowo sprawdzali stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, ich kwalifikacje zawodowe oraz przestrzeganie norm dotyczących czasu pracy.
Podczas ferii inspektorzy przeprowadzili 1759 kontroli autokarów, w tym 1638 należących do przewoźników krajowych i 121 należących do przewoźników zagranicznych. W ich wyniku nałożyli 197 mandatów karnych oraz wszczęli 105 postępowań administracyjnych. Najwięcej kontroli miało miejsce w województwach podkarpackim (241), łódzkim (240) i małopolskim (211). W ubiegłym roku w ramach zimowej odsłony akcji „Bezpieczny Autokar” inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali 1189 autokarów.
Mimo że kontrolowane pojazdy w przeważającej części były w dobrym stanie – inspektorzy ITD, dysponując specjalistycznym sprzętem, takim jak mobilne stacje diagnostyczne, wykryli nieprawidłowości w stanie technicznym niektórych autokarów. Z tego powodu zatrzymano 49 dowodów rejestracyjnych. Nieprawidłowości dotyczyły m.in niesprawnego układu hamulcowego, kierowniczego, uszkodzonych tarcz hamulcowych, wycieków płynów eksploatacyjnych, czy też uszkodzenia szyby czołowej, niesprawnego oświetlenia lub braku wymaganego wyposażenia. W niektórych przypadkach pojazdy nie miały odpowiedniego oznakowania wyjść awaryjnych, ważnych badań technicznych, a dane zawarte w dowodach rejestracyjnych nie odpowiadały stanowi faktycznemu. Aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i uniknąć potencjalnych zagrożeń w ruchu drogowym, w 6 przypadkach zakazano dalszej jazdy autokarem. Kierowca jednego z pojazdów był pod wpływem alkoholu. Test alkomatem wykazał 0,34 promila w wydychanym powietrzu.